Нега на стапала во есен: Козметичарка откри маска со која секогаш ќе бидат меки

Loading...

Негата на стапалата главно е поврзана со летниот период и времето на сандалите. Штом ќе влеземе во затворени чевли, почнуваме помалку да се грижиме за тоа колку добро ни се наредени потпетиците и како изгледа овој дел од нашите нозе.
Постои многу едноставен начин стапалата да изгледаат совршено во текот на целата година.
– Во есен и зима не мора често да посетувате козметички салони за стапалата да изгледаат совршено.
Таа наведува дека доволно е редовно да се одржуваат и омекнуваат со отстранување на вишокот кожа со турпии за потпетици за домашна употреба. Според неа, постои и многу едноставна маска која ќе им овозможи да се хидрираат во текот на зимата, што ќе им даде мазност и мекост.
– Потребни ви се две неизлупени краставици, две лажици сок од лимон, како и две лажици маслиново масло. Сето ова убаво измешајте го во блендер. Потоа поделете ја смесата на две пластични кеси за замрзнување, во кои ќе ги ставите стапалата и добро ќе ги масирате, над вреќата. Оставете ја маската да делува 10-15 минути, а потоа измијте ги нозете со топла вода – советува козметичарот.
Таа вели дека краставицата има исклучително освежителни својства за вашите стапала, лимонот придонесува за нивното лупење, а маслиновото масло е фантастично за хидратација.
Андреа наведува дека после ова доволно е да ги намачкате стапалата со кремата која вообичаено ја користите.
– Оваа маска нанесувајте ја два пати месечно и ќе почекате до следното лето, спремни да скокнете во сандали без да одите кај козметичарот.

loading...
Loading...