НЕКА БИДАТ ПОДГОТВЕНИ ТРАМП И ПОМПЕО: По нападот на Салман Ружди, иранските медиуми упатија застрашувачки закани до поранешните американски лидери!

Иранските државни медиуми предупредија дека Доналд Трамп, поранешниот претседател на САД, и Мајк Помпео, поранешен американски државен секретар и шеф на ЦИА, се следните мети по писателот Салман Ружди (75), автор на контроверзниот книга, во петокот беше избоден на јавен форум во Њујорк. Сатанските стихови“!

⬇⬇⬇⬇ Ентони Блинкен, кој го наследи Помпео на функцијата државен секретар на САД, му рече на Конгресот во април дека „иранските обиди да го елиминира Помпео се реални и реални“…

…„Господ му се одмазди на Ружди. Нападот врз него покажува дека не е тешко отсега да им се одмазди слична на Трамп и Помпео, па во иднина тие повеќе ќе се плашат за своите животи“…
НЕКА БИДАТ ПОДГОТВЕНИ ТРАМП И ПОМПЕО: По нападот на Салман Ружди, иранските медиуми упатија застрашувачки закани до поранешните американски лидери!

Дневник Кајхан, чиј главен уредник е близок со врховниот ирански верски водач, ајатолахот Али Хамнеи, објави напис на насловната страница во кој се наведува дека по Ружди на ред се Трамп и Помпео.

Во уредничкиот коментар дословно се вели: „Господ му се одмазди на Ружди. Нападот врз него покажува дека не е тешко отсега да им се одмазди слична на Трамп и Помпео, па во иднина тие повеќе ќе се плашат за своите животи“.

Ружди бил на сцената кога бил избоден со нож од Хади Матар (24), роден Американец роден во Либан. Починатиот ирански водач ајатолахот Рухолах Хомеини издаде фатва во 1989 година, повикувајќи на смрт на Ружди. Иран понудил 2,8 милиони долари за главата на писателот.

Заканите кон Трамп и Помпео не се нови во Иран. Во јануари, за време на одбележувањето на втората годишнина од ликвидацијата на генералот Казем Сулејмани, кој беше командант на единицата Кудс во рамките на Револуционерната гарда, претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, јавно повика на одмазда и ликвидација. Сулејмани (62) и неколку негови блиски соработници беа убиени на 2 јануари 2020 година, недалеку од меѓународниот аеродром во Багдад. Воздушниот напад на Пентагон беше одобрен од тогашниот претседател Трамп.

„Доколку станат достапни условите за правично судење на Трамп и Помпео и другите криминалци, тие ќе бидат обвинети за извршување на ова грозоморно злосторство и ќе се соочат со последиците од нивните криминални дејствија. Сепак, нема сомнеж дека сум тука за да сите американски државници дека раката на одмаздата на крајот ќе излезе од ракавот на нашата нација“, рече претседателот Раиси.

Ентони Блинкен, кој го наследи Помпео на функцијата државен секретар на САД, му рече на Конгресот во април дека „иранските обиди да го елиминира Помпео се реални и реални“. На крајот на минатата недела во САД беше поднесено обвинение против Шахрам Пурсафи (45), ирански државјанин, наводно член на Револуционерната гарда, кој заговарал да го убие Џон Болтон, поранешниот советник на Трамп за национална безбедност. Мотивот е одмазда за смртта на генералот Сулејмани. Обвинетиот се уште е во бегство.

Ружди на мета повеќе од 30 години

Писателот со индиско потекло живее под закана од насилство од 1989 година, кога тогашниот врховен водач на Иран, ајатолахот Хомеини, издаде фатва, или декрет, прогласувајќи дека Сатанските стихови се богохулни и ги повика муслиманите да го убијат.

Судијата нареди Матар да биде задржан без кауција откако окружниот обвинител Џејсон Шмит рече дека осомничениот намерно се ставил во позиција да му наштети на авторот.

„Ова беше насочен, неиспровоциран, однапред планиран напад врз Ружди“, рече г-дин Шмит.

Обвинителите рекоа дека тој купил авансна пропусница за предавањето и пристигнал еден ден порано со лажна лична карта.

Се верува дека живеел со својата мајка и двете сестри во Фервју, Њу Џерси, каде што соседите ги опишале како „нормално, многу убаво, многу американско семејство“.

Се вели дека Матар е побожен муслиман и осаменик, но пријателите велат дека тој не зборувал за Иран или Ружди. Осомничениот напаѓач бил соборен на земја откако истрчал на бината и повеќепати го избодел авторот.

Хенри Рис, кој требаше да води дискусија на сцената со Ружди, а исто така беше повреден, рече дека на почетокот мислел дека нападот е „лоша шега“ бидејќи „нема никакво чувство за реалност“.

Во меѓувреме, коментарите на Ружди за германско списание дадени пред две недели, но објавени по неговото прободување, го откриваат немилосрдниот оптимизам на авторот во пресрет на „страшните времиња“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.