„Нема зима“ за пензионерот: Пике добива пари од 14 места

Иако во саботата официјално стави крај на својата играчка кариера, Жерард Пике нема да има никакви проблеми на финансиски план.

„Нема зима“ за пензионерот: Пике добива пари од 14 места

Всушност, платата што ја заработуваше во Барселона, а која од почетокот на корона пандемијата изнесуваше 2,33 милиони евра е една од помалите ставки во неговиот буџет. Шпанските медиуми открија дека довчерашниот фудбалер има дури 14 раководни позиции во 11 различни компании.

Тој неколку пати има кажано дека на сметката има над 80 милиони евра, но прашање е и тоа дали е точно имајќи предвид дека има удел во недвижнини, а една од неговите компании „Дил Космос“ е организатор на Дејвис купот и на Суперкупот на Шпанија кој се игра во Саудиска Арабија, а кој годишно заработува 24 милиони евра.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.