Нема кој не ги обожува! Рецепт за сочни мафини без брашно – пробајте го дома

Не постои човек на планетава кој што не обожува мафини, а овој рецепт е неверојатен – направете си мафини и тоа без брашно.
Потребни состојки:
– 3 јајца;
– 2 шолји гриз (100 грама);
– 1 шолја кокос;
– 1 шолја шеќер;
– 1 шолја брашно;
– 1 шолја масло за јадење;
– 1 шака суво грозје;
– 200 милилитри јогурт;
– 1 прашок за печиво;
– 1 ванилин шеќер;
– Кора од лимон;
– Лимонов сок;
– 1 шолја вода.


Подготовка:
Изматете ги јајцата со две лажици шеќер, додадете го гризот, прашокот за печиво, кокосот, маслото за јадење, сувото грозје, кората од лимон, лимоновиот сок и сè добро измешајте.
Наполнете ги калапите за мафини и печете на 190 степени околу 30 минути. Додека колачот се пече ставетеја водата со шеќерот во кој што ќе додадете и ванилин шеќер и половина лимон, на оган.
Сирупот изладете го, а потоа прелијте ги мафините откако ќе се испечат.
Доколку калапите имаат дупка на средината, тогаш наполнете ги мафините со некој овошен џем по вкус.
Пријатно јадење!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.