Необичен десерт стана дел од официјалната кралска трпеза: Направен во чест на 70-годишнината од владеењето на Елизабета Втора

Трфил (деликатес во чаша) ќе стане дел од историјата на кралската храна, бидејќи е прогласен за победник на натпреварот „Платинум пудинг“.
Џема Мелвин, која го измисли овој десерт, кој содржи ролат со лимон и бисквити амарето (ликер од бадем), вели дека е неверојатно што победила, пренесува Скај Њуз.
Нејзиниот деликатес ги надмина останатите 5.000 и стана официјален десерт на прославата на јубилејот на кралицата.
Според Џема, таа била инспирирана од нејзината баба, но и од кралицата Елизабета Втора, а сега нејзиното јадење ќе стане дел од кралската традиција, заедно со специфичното пилешко и тортата Викторија.
– Не мислев дека ќе поминам, но стигнав до првите 50, па пет и сега е избран мојот десерт, рече Џема, која на конкурсот ја пријави пријател.
– Оваа победа ја посветувам на три жени: моите две баби и кралицата. Баба ме научи да печам колачи, всушност сè за десертите. Нејзините јадења секогаш беа посебни, секогаш внимаваше на „ситниците“, ја нарекувавме „кралица на ситниците“, вели Џем.
Трфил, десерт дизајниран од Гема и кој сега ќе биде дел од официјалната кралска трпеза, се состои од швајцарски ролат со крем од лимон на дното, желе од лимон, бисквити амарето, сос од мандарина, шлаг, захаросана кора од цитрус и парчиња чоколадо. .
Креаторката на десертот рече дека се надева дека нејзиниот десерт ќе го направат слаткари ширум Велика Британија, за да ги прослават 70-те години на тронот на кралицата.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.