НЕОДОЛИВА И КРЕМАСТА ЕКЛЕР ТОРТА!

Loading...

За сите оние домаќинки кои имаат трпеливост да месат тесто за торта и кои генерално сакаат да прават десерти и да украсуваат, сега можат да го пробаат овој рецепт. Наместо класичен колач, направете торта и израдувајте ги вашите најмили. Ако не сте љубител на еклери, тогаш можете да направите и торта со принцес-крофна торта
За тесто:
100 мл вода
100 мл млеко
80 гр путер
прстофат сол
1 лажица шеќер
150 гр брашно
5 јајца
За фил:
2 јајца
1 кесичка ванилин шеќер
130 гр шеќер
100 гр брашно
500 мл млеко
180 гр путер
За глазура:
80 гр темно чоколадо
50 мл слатка павлака
20 гр шеќер во прав
Подготовката погледнете ја во видеото подолу:

loading...