НЕОДОЛИВИ ПРИНЦЕС КРОФНИ: воздушести, кремасти

Loading...

Овој исклучително лесен колач со ванила не само што има одличен вкус и мирис на детството, туку всушност е многу лесен за подготовка.
Состојки:
4 шолји вода
2 шолји масло
10 лажици брашно
4 јајца
1 литар млеко
3 пудинзи од ванила
4 лажици шеќер
1 маргарин
250 гр шеќер во прав
Шлаг крем по желба
Подготовка:
Истурете ги водата и маслото во сад и оставете да зоврие. Потоа додадете го брашното и мешајте да не останат грутки. Почекајте малку да се олади, а потоа додадете ги јајцата, едно по едно. Истурете ја смесата во шприц и ставете ги крофните во подмачкана тава. Печете на 200 степени околу 20 минути. Оставете да се олади.
Ставете го млекото да зоврие, а за пудингот во прав издвојте 0,2 дл од млекото. Измешајте го пудингот со млекото и шеќерот за да не останат грутки, а потоа додадете го во зовриеното млеко. Мешајте околу 5 минути, а потоа оставете да се излади. Во посебен сад изматете го маргаринот со шеќерот во прав и додајте го во изладениот пудинг. Исечете ја секоја крофна на средина и ставете една лажичка фил и една лажичка шлаг. Оставете во фрижидер 2 часа, а потоа послужете.

loading...
Loading...