НЕОФИЦИЈАЛНО И БЕЗ ДАТУМ НА ПРИСТИГНУВАЊЕ Британските медиуми јавуваат – уште еден американски носач на авиони пристигнува во Европа

Американската група бродови предводена од носачот на авиони „Џералд Форд“ ќе пристигне во Европа во средината на ноември, пишува британскиот воен весник UK Defence Journal.

Како што се наведува, носачот на авиони ќе отплови до воената база Портсмут на југот на Англија, а точниот датум на пристигнување не е објавен.

Засега нема официјална потврда за оваа информација.

Во петокот, како што соопшти прес-службата на Втората флота на американската морнарица, „Џералд Форд“ пристигна во посета на пристаништето Халифакс во Канада.

Во моментов во европските води има ударна група на чело со американскиот носач на авиони „Џорџ Буш“.

„Џералд Р. Форд“ – американски носач на авиони, предводник од истиот тип, кој ги замени носачите на авиони од класата Нимиц. Почна да се прави во ноември 2009 година, додека беше лансиран во мај 2017 година. Воздухопловната група на бродот располага со 90 авиони, хеликоптери и беспилотни летала, вклучително и ловци Ф-35 од петтата генерација.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.