Непланиран, спонтан, страстен: Кој се*с е најдобар?

Во реалноста, добриот секс воопшто не изгледа како оној од филмовите. Истражување во Германија покажува дека всушност најдобар секс е оној кој се планира.
Резултатите од истражувањето се објавени во The Journal of Sex Research. Во студијата учествувале 966 парови, повеќето хетеросексуални. Тие отворено говореле за нивните сексуални активности. Покрај квалитетот на сексот, воедно се испитани и нивните особини. Крајниот резултат е прилично интересен.


Луѓето кои се дисциплинирани и амбициозни, насочени кон успех се позадоволни на сексуален план од спонтаните. Најзадоволни се жените кои се во брак со одговорен маж кој се труди да ја задоволи партнерката.
Студијата покажала дека договорениот секс додава нота на страст и дозволува мечтаење кое набргу се реализира.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.