НЕШТО СЕ СЛУЧУВА! Американската амбасада во Москва ги повика Американците „веднаш“ да ја напуштат Русија.

Амбасадата на САД во Москва издаде безбедносна тревога и ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија.

НЕШТО СЕ СЛУЧУВА! Американската амбасада во Москва ги повика Американците „веднаш“ да ја напуштат Русија.

Како што пренесува Гардијан, во соопштението на својата веб-страница, амбасадата предупреди дека постои можност граѓаните со двојно државјанство – руско и американско – да бидат поканети како дел од мобилизацијата на руската влада за поддршка на нејзината инвазија на Украина.

„Русија може да одбие да го признае американското државјанство на граѓаните со два пасоша, да им забрани пристап до американскиот конзулат, да ги спречи да ја напуштат Русија и да регрутира граѓани со двојно државјанство“, се вели во соопштението.

Амбасадата, исто така, ги предупреди своите државјани „да не патуваат во Русија“ и дека оние што живеат или патуваат во земјата „треба веднаш да ја напуштат Русија додека се уште има ограничени можности за патување“.

Комерцијалните летови од Русија се „моментално многу ограничени“ и честопати недостапни за кратки растојанија, предупредува амбасадата.

„Ако сакате да ја напуштите Русија, треба да направите независни аранжмани што е можно поскоро“, се додава.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.