Нејмар во Сантос ќе стане најплатениот светски фудбалер?

Еден од најдобрите напаѓачи во моментов, играчот на Сантос, Нејмар, кој се поврзува со трансфер во неколку европски тимови, ги започнал преговорите со клубот за продолжување на договорот.Информацијата ја потврдил и Нејмар, кој не ја исклучил можноста да остане во Сантос и по завршувањето на Светското првенство во 2014 година.„Точно е, преговарам со Сантос. Поточно преговорите ги води мојот татко“, признал 21-годишниот фудбалер.Доколку Нејмар се согласи на новиот договор, тогаш тој најверојатно би станал најплатениот фудбалер на светот. Имено, напаѓачот би имал месечна плата од 1,7 милиони евра, што годишно изнесува 20,4 милиони евра.Во моментов, Самјуел Ето ја предводи листата на најплатени светски играчи, Камерунецот во Анжи, заработува 20 милиони евра на годишно ниво.
МакфаксЕден од најдобрите напаѓачи во моментов, играчот на Сантос, Нејмар, кој се поврзува со трансфер во неколку европски ти

Пронајдете не на следниве мрежи: