НЕ Е ПУТИН ТУКУ НЕГОВИОТ ДВОЈНИК: Посетата на воен камп поттикна нова теорија на заговор, социјалните мрежи се кренаа – ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА РАКАТА!

Во четвртокот Владимир Путин посети мобилизациски тренинг камп во регионот Рјазан каде руски војници се подготвуваат да учествуваат во руската инвазија на Украина. За време на посетата на полигонот, рускиот лидер беше придружуван од министерот за одбрана Сергеј Шојгу, според Јутарњи лист.

НЕ Е ПУТИН ТУКУ НЕГОВИОТ ДВОЈНИК: Посетата на воен камп поттикна нова теорија на заговор, социјалните мрежи се кренаа – ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА РАКАТА!

Путин беше следен од телевизиски камери и овој настан требаше да покаже дека рускиот претседател е во многу подобра здравствена состојба отколку што објавија западните медиуми. Путин дури испука неколку истрели од снајперската пушка Драгунов.

На видеото објавено на интернет се гледа како рускиот претседател пука во цел носејќи слушалки, очила и црна јакна за поништување на бучавата. Сепак, не се покажа дали Путин успеал да погоди некој од замислените непријатели.

Путин потоа размени неколку реченици со еден од мобилизираните. Како што јави агенцијата РИА, рускиот лидер, меѓу другото, го прашал војникот дали ги совладал воените вештини по обуката на терен и на крајот му посакал среќа.

„Пази се, Руслан“, му рече на војникот на крајот.

Откако на интернет беше објавено видеото од полигонот кај Рјазан, повторно почнаа гласини за здравјето и двојникот на Путин, а доказ за тоа е, наводно, раката на Путин. Имено, гледачите забележале дека раката на претседателот изгледа малку поинаку од вообичаеното.

„Ова не е Путин. Двојникот е предаден од рака“, напиша еден корисник на интернет.

„Тоа е двојник“, вели друг корисник.

„Тоа (на раката) е знак дека е двојник“, рече трет.

Други корисници на социјалните мрежи шпекулираа дека тоа е уште еден доказ за лошата здравствена состојба на рускиот лидер, за што се шпекулираше во последните месеци.

„Видеата објавени од руските владини медиуми покажуваат какви би можеле да бидат траги од интравенска терапија на раката на Путин. „За истиот настан, Кремљ објави две видеа: едното со куп водени жигови (што ја прави раката потешка за гледање), другото без никаква снимка од неговата рака“, напишал еден корисник.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.