НЕ Е САМО ВОДАТА! Списокот на пијалоци што можете да ги пиете ако сакате да изгубите килограми, многу се ефикасни!

Кафето со млеко, шеќер и сокови ги нема на оваа листа!
Ако сте на диета, има ограничен број на пијалоци што можете да ги консумирате. Сокови, кафе со млеко и разни слатки зачини сигурно не се на оваа листа.

ВОДА
Да, сите знаеме дека водата е супер здрава и дека водата нема калории, но има и други квалитети што ја прават идеален пијалок за слабеење.
Научниците заклучиле дека бројот на калории што ќе ги консумирате ќе се зголеми за 25 проценти 10 минути откако ќе пиете вода. И, ако не сте знаеле дека многу луѓе не го разликуваат чувството на глад од жед, друг пат кога сакате да јадете нешто слатко, земете чаша вода.

ЗЕЛЕН ЧАЈ
Содржи кофеин и антиоксиданси, а токму овие состојки се добри за слабеење. Кофеинот делува како стимуланс и ја зголемува потрошувачката на калории и издржливоста за време на вежбање. Една чаша чај содржи околу 30 мг кофеин, а антиоксидансот од него исто така ќе го забрза метаболизмот.

ВОДА СО ЛИМОН
Портпаролката на Академијата за исхрана и диететика Алиса Рамзи за порталот Womenshealth изјави дека топла вода со лимон не предизвикува губење на тежината, но ако го консумирате овој пијалок наместо оние со шеќер – секако дека ќе внесете помалку калории и со тоа ќе ја олесните диетата.
Пиењето вода, без разлика дали е топла со лимон или студена, го забрзува метаболизмот: „Течноста е клучна за правилно функционирање на организмот, а исто така помага при диета со забрзување на метаболизмот“, заклучила таа.

ЧАЈ ОД ЃУМБИР
Овој корен првенствено ќе ве спречи да се здебелите бидејќи неговите својства го штитат од развој на кардиоваскуларни заболувања и други фактори кои честопати се причина за дебелеење. Поради состојката наречена ѓумбир, тој може да го балансира нивото на шеќер во крвта и да го намали лошиот холестерол. Некои истражувања тврдат дека по една чаша чај, нема да чувствувате глад долго време.


ВОДА СО АНАСОН
Анасон ќе помогне при варењето на храната, за кој е познато дека е еден од факторите одговорни за зголемување на телесната тежина. Антибактериските својства на семето од анасон ќе го „разбудат“ варењето и ќе овозможат полесно варење на храната.

ЦРН ЧАЈ
Дали знаевте дека црниот чај делува смирувачки и заживувачки и ја намалува поспаноста и заморот, а служи и како замена за кафе? Една шолја содржи една четвртина од кофеинот во една шолја кафе. Црниот чај е полн со антиоксиданти, флавоноиди кои спречуваат оксидација на лош холестерол и кардиоваскуларни болести, што може да биде причина за зголемување на телесната тежина.

СОК ОД ЗЕЛЕНЧУК
Додека оние направени од овошје можат да бидат полни со шеќер, сокот од свеж зеленчук е одлична замена. Тие се полни со витамини и минерали кои ќе се грижат за вашето целокупно здравје. Но, научниците откриле и дека пиењето сокови како овој е одличен начин да се јаде помалку јаглехидрати. Оваа навика може да ви помогне да изгубите вишок килограми, особено затоа што еден таков пијалок содржи многу растителни влакна што ќе го смират чувството на глад.

КАФЕ
Кафето содржи најмногу кофеин, а како што споменавме и претходно, тоа е стимуланс што ќе ја забрза потрошувачката на калории. За жал, не работи секогаш на ист начин, така што луѓето кои пијат кафе цело време повеќе нема да реагираат на кофеинот на ист начин.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.