Не мора на бебињата да им облекувате чорапи: Мајките тоа често го прават, а еве зошто е непотребно!

За да можат детските стопала правилно да се развијат, најдобро е што повеќе да бидат боси, а ако веќе нешто им облекувате на стопалата, тоа нека бидат чорапи со цврст долен дел.
Кога ќе дојде време за папучи, обрнете внимание на неколку работи.
Добрите папучи треба да бидат:
– Долги (12 милиметри подолги од стопалата) и доволно широки (прстите не смеат да бидат стегнати)
– Меки и свитливи (да можат лесно да се свиткаат со рака)  
– Да можат да се перат
– Подобро да бидат ниски отколку високи (на детските нозе не им е потребен ѓон ниту потпетици)
– Направени од лесен материјал кој „диши“ (децата се секогаш во движење и нивните нозе не треба дополнително да се греат).

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.