НЕ МУ СЕ ДАВАЛО ПЛАТА: Косовски министер посипан со брашно

Симболична акција против министерот за финансии на Косово, Хекуран Мурати. Информациите се дека тој им објавил војна на работниците.

Лидерот на вонпарламентарната ПСД, Дардан Молиќај сподели видео на кое се гледа како двајца активисти го посипуваат Мурати со брашно на паркинг во центарот на Приштина. Министерот без воопшто да прозбори продолжува кон своето возило.

„Симболична акција за работниците. Не може да се нормализира војната без преседан што Хекуран им ја објави на работниците. Затоа, акција, интервенција, отпор“ – напиша Молиќај.

Просветните работници, но и останати вработени во јавниот сектор штрајкуваат со барање за зголемување на платите.

Мурати, според информациите на косовските медоуми, одбива да им ги исплати платите за минатиот месец на оние што штрајкуваат, односно се заканува дека тие ќе им бидат намалени за времето поминато во штрајк.

Лидерот на вонпарламентарната ПСД, Дардан Молиќај сподели видео на кое се гледа како двајца активисти го посипуваат Мурати со брашно на паркинг во центарот на Приштина. Министерот без воопшто да прозбори продолжува кон своето возило.

Loading…

„Симболична акција за работниците. Не може да се нормализира војната без преседан што Хекуран им ја објави на работниците. Затоа, акција, интервенција, отпор“ – напиша Молиќај.

Просветните работници, но и останати вработени во јавниот сектор штрајкуваат со барање за зголемување на платите.

Мурати, според информациите на косовските медоуми, одбива да им ги исплати платите за минатиот месец на оние што штрајкуваат, односно се заканува дека тие ќе им бидат намалени за времето поминато во штрајк.

https://youtube.com/watch?v=xZmof2HxH54%3Ffeature%3Doembed
Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.