Не јадете благо? – Ова се совршените палачинки за вас!

Loading...

Доколку сте веган или пак вегетаријанец, ова е совршениот рецепт за вас, ова лето!
Така-наречените „Зелени палачинки“ содржат многу зеленило во нив па се совршени доколку сакате да се откачите од благото и шеќерот.
Направете палачинки со многу зеленчук во нив.
СОСТОЈКИ:
3 јајца
500 мл. млеко
2 шолји брашно
1 лажиче прашок за пециво
6-7 перца млад кромид сечени
1 пиперка сито сечена
200 гр. рендан кашкавал
1 лажиче сол и малку маргарин
ПОДГОТОВКА:
Се матат јајца со млеко и сол, се става брашно со прашок за пециво.
Се меша и се одбива ни ретка, ни густа смеса.
Се додаваат сите други состојки и се премачкува тава со маргарин, се вади со кутлача од смесата и се прават палачинки.
Се печат од двете страни вообичаено.

loading...