Не ја фрлајте водата од оризот – не сте ни свесни што сè може да направи за вашето здравје и убавина

Водата од оризот или оризовата вода веќе со векови е популарна во Јапонија бидејќи се користи за нега на кожата, но и за одржување на здравата коса и нокти.
Нема потреба да трошите пари на скапоцени производи за нега бидејќи ова е вашето ново оружје во борбата за поубава кожа и коса. Сè што ви е потребно се едно тенџере, вода и ориз.
Оризовата вода ја негува косата
Употребувајте ја оризовата вода за плакнење на косата, но претходно оставете ја водата да отстои ден или два. За тоа време киселоста расте и доаѓа до развој на антиоксиданси кои ќе му дадат сјај на влакното. Користете ја оризовата вода по секое редовно миење на косата.


Оризова вода за дигестивни проблеми
Доколку ве мачи надуеност, една шолја оризова вода ќе го реши проблемот. Скробот кој го содржи помага во одржување на балансот на цревната флора – ова е здрав и добар начин како да се ослободите од дигестивните проблеми.
Вода од ориз за проблематично лице и акни
Наутро или навечер, натопете една вата во оризова вода и нежно масирајте ги проблематичните места на лицето и телото. Оризовата вода содржи фолна киселина која одлично делува против воспаленијата и ја смирува кожата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.