Не ја фрлајте кората од лубеницата: Дознајте колку е здрава и како може да ја искористите

Додека уживаме во сочниот дел, забораваме на кората од лубеницата. Тука грешиме бидејќи не ги искористуваме сите лековити својства на ова овошје. Во овој дел од лубеницата има Б и Ц витамин, па наместо во нашиот организам, овие материи завршуваат во канта за отпадоци.
Покрај овие витамини, кората од лубеницата, како што покажуваат научните истражувања, содржи и голема количина на цитрулин, аминокиселина која е многу здрава. Цитрулинот се претвора во аргинин, кој е многу значителен за здравјето на срцето и циркулацијата.
Следниот пат искористете ја и кората, најпрво добро измијте ја, а потоа ставете ја во блендер и додадете ја во вашиот омилен пијалок.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.