Нивото на водата во Венеција најголемо во последните 50 години

Loading...

Обилните дождови и големиот бран плима ги поплавија историска базилика Свети Марко и многу градски плоштади и улици во Венеција.
Градоначалникот на Венеција, Луиџи Бругнаро изјави дека ќе прогласи вонредна состојба.
– Ситуацијата е драматична. Ќе бараме помош од Владата. Цената ќе биде висока. Ова е резултат на климатските промени, напиша Бругнаро на Твитер.
Висината на водата на Плоштадот Свети Марко надмина над еден метар.


Базиликата Свети Марко за 1.200 години поплавена е шестпати, од кои четирипати се случија во последните 20 години, а најскорешната беше во октомври 2018 година.
Засега нема информации за причинета штета во базиликата.
Според градските власти висината на брановите достигнала до 187 сантиметри, што е помалку од рекордот забележан во 1966 година кога брановите достигнаа до 194 сантиметри.
Поголемиот дел од Италија изминатите денови е погодена од обилни дождови кои предизвикаа поплави првенствено во јужниот дел на земјата. Според метеоролозите и следните денови се очекуваат дождови.

loading...
Loading...