НИГЕРИСКИОТ ДОКТОР НА ПОГРЕБ СТАНАЛ ОД ковчегот: Еве што наводно видел од другата страна!

59-годишниот домороден лекар Годвин Угилу Амаду „воскреснал“ два дена откако неговите колеги го прогласиле за мртов, јавуваат нигериските медиуми.

„Татко ми беше прогласен за мртов додека патував од Абуџа за да го видам во неговиот болен кревет. Стигнав во болница околу 10 часот, веќе беше доцна и гробарот ми дозволи да му го видам лицето. Побаравме да не го балсамираме, а ние побрзавме во селото да мобилизираме луѓе да ни помогнат да ископаме гроб за да го погребаме во рок од три дена од неговата смрт“.
НИГЕРИСКИОТ ДОКТОР НА ПОГРЕБ СТАНАЛ ОД ковчегот: Еве што наводно видел од другата страна!

Приказната која содржи елементи на ужас и удобност во исто време се разви во областа на локалната самоуправа Тото во државата Насарава, при што медиумите објавија дека Амаду бил прогласен за мртов околу 6 часот наутро на 5 септември 2022 година, по што неговото тело било однесено во мртовечница.

Таму, Амаду останал додека лекарите и членовите на семејството го чекале доаѓањето на неговиот најстар син Џејкоб Амаду од Абуџа, а кога дојде редот да биде погребан два дена подоцна, доживеа целосен шок кога Амаду станал од ковчегот во кој се вршеле подготовки пред последното испраќање на гробиштата.

Луѓето се разотидоа на сите страни

Како што можете да замислите, преплашената толпа се распрснала на сите страни, многумина од нив беа убедени дека Амадо се вратил како дух, а главниот лик на приказната го сподели своето искуство со дописникот на весникот The Nation.

Накратко, Амаду откри дека во јули почнал да чувствува болки во градите и нозете. Неговите нозе беа отечени и кога терапијата што му ја препишале не успеа, неговите две најстари деца во Абуџа и една од неговите ќерки во Лафија го натераа да брза во Федералниот медицински центар во Кефи.

Таму поминал две недели, а бил отпуштен тврдејќи дека е здрав, но една недела подоцна се вратиле силните болки во градите. Децата повторно го принудиле да оди во приватна болница, бил префрлен во Сојузниот медицински центар во Кефи, каде лекарите констатирале дека починал откако се борел за живот.

„Татко ми беше прогласен за мртов додека патував од Абуџа за да го видам во неговиот болен кревет. Стигнав во болница околу 10 часот, веќе беше доцна и гробарот ми дозволи да му го видам лицето. Побаравме да не го балсамираме, а ние побрзавме во селото да мобилизираме луѓе да ни помогнат да ископаме гроб за да го погребаме во рок од три дена од неговата смрт“.

„На 7 септември го донесовме телото во селото во ковчег, го изложивме на местото каде што се грижеше за своите пациенти и тој одеднаш стана од ковчегот. Одеднаш сите забележавме дека ковчегот се тресе, а тој се разбуди и стана“, рекол неговиот син Јаков и додал:

ТЕКСТОТ ПРОДОЛЖУВА ПОДОЛУ НА СТРАНАТА 2 КАДЕ ШТО ЌЕ ПРОЧИТАТЕ ДЕТАЛИ ЗА ТОА КАКО АМАДУ СТАНАЛ ОД КОВЧЕГОТ ⬇⬇

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.