НИЗА ОБВИНУВАЊА ВО АВСТРИЈА: И министерот за внатрешни работи плагијат на тезата?

Ловецот на плагијати Штефан Вебер најде нова „жртва“ – министерот за внатрешни работи на Австрија, Герхард Карнер, за кого тврди дека му ја плагијат тезата на универзитетот.

НИЗА ОБВИНУВАЊА ВО АВСТРИЈА: И министерот за внатрешни работи плагијат на тезата?

Според Вебер, во својот труд што го доставил во 1995 година, Карнер го препишал делото „Информации и одлуки за купување“ од Алфред Кус.

Карнер го цитираше Кус во неколку наврати и го спомна во списокот на користена литература, но тој ги препиша комплетните блокови од текстот од книгата на Кус без цитати.

Вебер тврди дека првите 30 страници од делото се „амалгам од туѓи текстови, кои не се или не се доволно цитирани“.

Карнер во изјавата ги отфрли тие тврдења и рече дека својата работа ја напишал во согласност со тогашните важечки научни стандарди и технички можности од таа ера.

„Затоа сум целосно опуштен во врска со можните дополнителни проверки“, нагласи тој.

Во минатото, Вебер постојано ги разоткри плагијатните дела на политичарите, што доведе до оставка на некои.

Врз основа на истрагата на Вебер, во 2017 година Универзитетот во Грац му ја укина докторската титула на поранешниот провинциски секретар за економија на Штаерска, Кристијан Бухман. Поради ова, Бухман поднесе оставка.

Минатата година, во јануари, тогашната министерка за труд на Австрија, Кристине Ашбахер, поднесе оставка откако Вебер изјави дека нејзината работа, која ја доставила до Универзитетот во Братислава и до Универзитетот за применети науки во Винер Нојштад, е плагијат.

Тој ја обвини и министерката за жени и интеграција Сузана Раб дека нејзината дипломатска работа содржи бројни плагијати, а во јануари годинава го критикуваше квалитетот на работата на министерката за правда Алма Задиќ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.