Никако не се бањајте кога грми- Кои уреди треба да се исклучат од струја при невреме?

Се најавува силно невреме во Македонија по портокаловата пеколна фаза, а главното прашање кога врне и грми е што треба да се исклучи, што да се прави, а што не.
Во Европа, а и кај нас, стандарден напон е 220 волти, а ударот на громот може да ослободи напон од неколку милиони волти. Што значи тоа? Тоа значи дека удар на гром во вашата куќа или во близината, ќе ве остави без електронски апарати кои не можат да ја издржат таа волтажа.
Единствен начин да го спречите тоа е да исклучите се од струја кога грми, а прв на удар е компјутерот од кој може да ги загубите сите податоци, но и сите други електрични апарати, како и телевизорот.
Најважно е да не се бањате додека грми. Водата е спроводник на електричната енергија, а металните цевки може да бидат погодени од гром. Бањањето за време на олуја е најлоша идеја.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.