Никогаш не би помислиле: 1 алатка ги отстранува сите дамки од облеката, сите ја имаме дома

Понекогаш детергентот може да остави траги на облеката, а експертите за чистење открија како да ги отстранат. Ако ја преоптоварите машината, детергентот нема добро да се измие во вода. Наместо тоа, може да заврши на облеката, во форма на бели или сини дамки, восочна лента или тврда текстура.

Можеби мислевте дека е невозможно да се отстранат, но експертите за чистење од The ​​Sun рекоа дека можете да ги исчистите – со алкохолен оцет.

Експертите објаснија: „Може да се појават дамки од детергент за перење ако детергентот не е правилно исплакнат. За среќа, овие типови на дамки прилично лесно се отстрануваат. За да ги отстраните дамките, измешајте една чаша оцет со четвртина чаша вода во мијалникот. Ставете ја извалканата облека во растворот и истријте ја ткаенината за да го исчистите детергентот“.
Оставете ја облеката да отстои еден час и ставете ја во машина сама или со неколку парчиња облека. Клучот не е да се преоптоварува машината за перење за да може детергентот да излезе од ткаенината.

Пронајдете не на следниве мрежи: