Никој не може да одбие, направете вкусна чоко плазма торта

Домашните ќе бидат воодушевени, а вие нема да поминете многу време во кујната.
Потребни состојки:
120 гр. чоколаден пудинг
5-8 лажици шеќер
1 ванилин шеќер
750 мл. млеко + околу 200 мл. млеко за плазмата
околу 210 гр. плазма
100 гр. чоколадо
100 гр. путер
60 гр. шлаг + 80 мл. млеко или слатка павлака
Подготовка:


Во 500 мл. млеко додаде шеќер и ванилин шеќер, промешајте и ставете го на оган садот да соврие. Помешајте го пудингот со 250 мл. млеко да нема грутки и додадете во зовриеното млеко со шеќер. Варете додека пудингот не се згусне, а потоа тргнете го садот од шпоретот и додадете 100 гр. чоколадо. Убаво измешајте и оставете филот да се олади.
Изматете шлаг. Во изладениот фил додадете путер, матете со миксер, па полека додавајте го шлагот лажица по лажица матејќи постојано со миксерот.
Обложете калап 30×10 см со провидна фолија. Плазмата потопете ја во млекото и наредете ја во калапот.
Редете ред плазма, ред фил, ред плазма, ред фил и уште еден ред плазма. Покријте со фолијата и оставете да преноќи за да се зацврсти.
Добар апетит.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.