Ни лекарите не знаат да ја објаснат СУПЕРМОЌТА на оваа комбинација: Златна мешавина – природен антибиотик

Loading...

Медот и куркумата се златна мешавина и природен антибиотик чиј ефект не можат да го објаснат ниту лекарите!
Куркума (лат. Curcuma longa) се повеќегодишни тревни растенија, потекнува од тропска Јужна Азија и припаѓа на семејството ѓумбир (Zingiberaceae). Куркумин се добива од куркума, поточно, од корените на ова растение. Самиот куркумин се смета за антиоксиданс, значаен фактор кој помага да се зајакне имунитетот поради неговите антивирусни и антибактериски својства.
Куркумата е еден од најпопуларните и најраспространети зачини во светот, а освен по специфичниот вкус и боја, има одлична примена. Не само во готвењето, куркумата е бисер на алтернативната медицина.
Постојат многу позитивни аспекти на ова растение кога станува збор за борба за здравје.
Има природно антиинфламаторно дејство
Го намалува ризикот од срцеви заболувања
Може да помогне да се спречи рак
Корисно е за лекување на Алцхајмерова болест
Се користи во третманот на артритис
Има придобивки против депресијата
Го забавува стареењето
Добро е за невролошки проблеми
Во комбинација со мед, куркумата има уште посилен ефект. Медот и куркумата се златна мешавина и природен антибиотик чиј ефект лекарите не можат да го објаснат. Се разбира, пред да ја користите оваа чудесна комбинација, најдобро е прво да се консултирате со лекар!
Состојки:
1 лажица куркума во прав
100 гр мед
Како да конзумирате?
Измешајте ги состојките во стаклена тегла. Земањето по една лажичка секој ден (да речеме, со чај) може да има оптимални резултати за зајакнување на вашиот имунитет и превентивна борба против болести, и треба да помогне при воспаленија, вируси, инфекции …

loading...
Loading...