Нова епидемија во Африка: СЗО предупреди шест држави

Светската здравствена организација денеска предупреди шест африкански земји на можна појава на ебола откако таа тешка болест се појави во Гвинеја и Конго.
Гвинеја во неделата пријави појава на ебола, првпат по завршувањето на трогодишната епидемија од 2016 година, а денеска веќе регистрирала дест случаи, додека во Конго болеста е регистрирана пред 10 десет дена.
„Веќе предупедивме шест околни земји, вклучително и Сиера Леоне и Либерија и тие брзо се подготвија и бараат потенцијални инфекции“, изјави портпаролката на СЗО, Маргарет Харис.
Таа не наведе кои се останатите земји кои се потенцијално загрозени.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.