Новиот вид на коронавирус ја исплаши Европа, Велика Британија под „авио блокада“

Откривањето на новиот вид на коронавирус во Велика Британија и неговото брзо ширење исплаши многу европски земји, кои веќе презедоа одредени мерки и донесоа одлуки за привремено запирање на воздушниот сообраќај со Островот.
Особено загрижувачко беше предупредувањето од британскиот министер за здравство, Мет Хенкок, кој кажа дека „новиот вид на вирус е надвор од контрола“, и само неколку часа откако премиерот Борис Џонсон кажа дека мора да се одложат божиќните шопинзи и собири во Лондон и на југот на Англија поради појавата на новиот вид на коронавирус, што се шири многу брзо.
Забраната за воздушниот сообраќај воведе Франција, која, исто така, го запре и транспортот на сите патиштата во следните 48 часа, како и Германија, Италија, Холандија, Белгија, кои го блокираа авио и железничкиот сообраќај, потоа Австрија, Ирска, Бугарија и Хрватска кои прогласија 48-часовно прекинување на летовите.
Во меѓувреме, Чешка воведе стрикнат мерка на карантин за сите патници кои пристигнуваат од Велика Британија и, како Романија, која најави забрана за сите летови од островот, додека шведската влада објави дека ” е воведено ограничувања за патувања во Велика Британија“.
Турција и Швајцарија се приклучија на списокот на земји кои забранија летови од Велика Британија поради појава на новиот, многу позаразен, вид на коронавирус.
Германија воведе нови мерки за патниците од Велика Британија, а причина најверојатно е откажувањето на авиосообраќајот меѓу двете земји поради ново соединение на вирусот корона.
На патниците кои пристигнуваат во Германија со авион пред влегувањето во сила на забраната ќе им биде понуден тест за корона, што е задолжително за странски државјани, а ќе бидат посочени и постојните правила за карантин на провинциите.


Новата мерка предизвика хаос на германските аеродроми, бидејќи на патниците не им беше дозволено да го напуштат аеродромот се додека не го добијат резултатот од тестот.
Надвор од Европа, забраната за летови од Велика Британија, но и Данска и Јужна Африка, каде исто така е откриен новиот вид коронавирус, воведоа и Израел, Иран и Салвадор, а Мароко најави запирање на воздушниот сообраќај.
Британскиот премиер Борис Џонсон за денеска свика состанок на кризното тело на кој ќе се разговара за меѓународниот сообраќај од и од Велика Британија, соопшти вечерва претставник на неговиот кабинет.
Европскиот Совет вчера одржа вонредна видео-конференција со 27-те земји-членки на ЕУ, на која се дискутираше за ситуацијата и новите мерки во врска со информациите за новиот вид коронавирус пријавен во Велика Британија.
Холандската влада објави дека во текот на следните неколку дена, „ЕУ ќе го истражува опсегот за натамошни ограничувања на ризикот од пренесување на новиот вид на коронавирус од Велика Британија“.
Постојат извештаи од Обединетото Кралство дека новиот вид на вирус, кој циркулира во Лондон и југоистокот на Англија, е до 70 отсто попренослив од претходниот. сд/

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.