НОВИ ДЕТАЛИ ЗА УЖАСОТ НА КРИТ: Карпа од ридот се слизнала до хотелот, влетала во собата и ја прегазила Словенката! Синот за чудо преживеал

Голема карпа што се откорна од ридот веднаш по полноќ се преврте во хотел на брегот на Крит, уништувајќи две соби. Притоа загинала 47-годишна Словенка, која спиела во една од собите, а пожарникарите од урнатините успеале да го извлечат нејзиниот повреден осумгодишен син.

НОВИ ДЕТАЛИ ЗА УЖАСОТ НА КРИТ: Карпа од ридот се слизнала до хотелот, влетала во собата и ја прегазила Словенката! Синот за чудо преживеал

Словенечкото Министерство за надворешни работи потврди дека починал словенечки државјанин. Како што соопштија, словенечката амбасада во Атина била во контакт со сопругата на починатиот, односно таткото на повреденото дете и ќе му пружи секаква помош во организирањето на враќањето во татковината и транспортот на посмртните останки на починатиот.

Свлечиштето во Иерапетра избувна веднаш по полноќ, при што голема карпа се тркалаше по ридот кон хотелот Маркос Студиос на плажата Агиа Фотија во подножјето на ридот. За инцидентот околу 0.30 часот биле известени пожарникарите.

Како што изјави грчкиот новинар Петрос Николау за ТВ Словенија, карпата била многу голема и оштетила два стана – не само станот во кој живеело словенечкото семејство, туку и соседниот кој бил празен. Спасувањето беше многу обемно, спасувачи дојдоа од целиот Крит, околу 50 со дваесетина возила, додаде тој.

Според некои претпоставки, лавината од камења требало да биде предизвикана од обилните дождови во изминатите неколку дена, јави ТВ Словенија.

Карпата уништила две соби, а срушените ѕидови затрупале 47-годишна Словенка и нејзиниот осумгодишен син додека спиеле, пренесува Ројтерс. Повредите биле фатални за неа, но по еден час околу 50 пожарникари успеале од под урнатините да го извлечат нејзиниот син, кој бил повреден и пренесен во болница, но наводно бил пуштен од болница со полесни повреди на ногата.

Ројтерс објави дека туристот е Словенец, додека грчките медиуми објавија различни информации за националноста и возраста на жената. Телевизија Словенија во Први дневник објави дека разговарале со вработена во хотелот, која потврдила дека починатата е Словенка.

51-годишниот маж спиел во друга соба и не е повреден, соопшти грчката полиција.

Семејството денеска треба да се врати дома, пренесува Ројтерс.

Грчкиот јавен радиодифузен сервис ЕРТ, исто така, прикажа снимка од неколку карпи над зградата кои исто така може да се откинат. Претседателот на локалното здружение на хотелиери, Јоргос Вардакис, за грчката агенција АНА потврдил дека ништо не укажува на можност за ваква несреќа на местото каде што се урнала карпата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.