Нови наводи за вандализам во црквата Аја Софија во Истамбул

Сликите споделени на социјалните мрежи на кои се прикажани посетителите на 1.500-годишната Света Софија како отстрануваат мали парчиња од внатрешните ѕидови на поранешната христијанска византиска катедрала, предизвикаа нова загриженост во врска со заштитата на крунскиот архитектонски скапоцен камен на Истанбул, откако турските власти го поништија неговиот статус на музеј и го претвори во џамија.

Фотографиите објавени на Твитер, кои подоцна беа објавени на веб-страницата Газете Дувар, покажуваат жени како ги гребат ѕидовите и ставаат мали парчиња во пластични кеси како сувенири.

Извештајот не е независно потврден.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.