Нови правила за втората дебата меѓу Трамп и Бајден: Повеќе нема да им биде дозволено да се прекинуваат меѓусебно

Новите правила за последниот круг од предизборната ТВ дебата Трамп-Бајден би можеле накратко да ја опишат иновацијата во студијата што ја побара Комисијата за контрола на изборите на Претседателството на САД.

Комисијата објави дека микрофонот на кандидатот кој не добил збор на водителот ќе биде исклучен за другиот да може да одговори за две минути без да го прекинува прашањето.

Двајцата претседателски кандидати се согласија да учествуваат во последната предизборна телевизиска пресметка во градот Нешвил, Тенеси, задутре, но само персоналот на Доналд Трамп изрази незадоволство од воведувањето на нови правила во дебатната ТВ-програма. 

Оваа иновација беше воведена затоа што за време на претходната емисија, Трамп постојано го прекинуваше и го прекинуваше својот демократски ривал и водител на емисијата, што предизвика остри критики од јавноста, објави Ројтерс.

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека ќе биде тестиран за вирусот корона пред следната претседателска дебата со демократскиот кандидат Џо Бајден.

„Секако дека не би имал проблем со тоа“, им рече Трамп на новинарите во понеделникот на прашањето дали ќе биде тестиран пред дебатата закажана за четврток во Нешвил, пренесува Ројтерс.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.