Нови сателитски фотографии од подморницата на Путин: Белгород „демне“ на Арктикот, расте стравот од нуклеарна проба

184-метарската подморница Белгород исчезна од својата база во Арктичкиот круг и можеби е на пат кон Карско Море за да го тестира нуклеарното оружје Посејдон, предложи НАТО во протеченото предупредување во текот на викендот.

Нови сателитски фотографии од подморницата на Путин: Белгород „демне“ на Арктикот, расте стравот од нуклеарна проба

Новите сателитски фотографии покажуваат огромна руска нуклеарна подморница, која наводно носи „апокалиптично“ оружје, која демне во Баренцовото море, додека се зголемуваат стравувањата дека рускиот претседател Владимир Путин планира да изврши нуклеарна проба.

184-метарската подморница Белгород исчезна од својата база во Арктичкиот круг и можеби е на пат кон Кара Море за да го тестира нуклеарното оружје Посејдон, предложи НАТО во протеченото предупредување во текот на викендот.

Сателитските фотографии објавени од Naval News покажуваат подморница на површината на Арктикот, пишува Daily Mail.

Подморницата беше забележана во Белото Море како го напушта Северодвинск, град во северна Русија, пред неколку недели. Последен пат била видена во Баренцовото Море на 22 и 27 септември.

Белгород е најголемата подморница во светот, тешка 30.000 тони и вооружена со нуклеарна боева глава Посејдон.

Посејдон е торпедо за кое се вели дека може да помине големи растојанија под вода пред да се детонира, кое има доволно моќ да предизвика нуклеарно цунами од 480 метри и да потопи градови и да ги зрачи крајбрежните градови.

Ваквите торпеда, наводно, можат да уништат цели на копно од далечина од повеќе од 9.500 километри.

Американската морнарица го опиша оружјето како „меѓуконтинентално автономно торпедо со нуклеарно вооружување“ со „неверојатен дострел“.

Аналитичарите велат дека пробното лансирање на Посејдон „не доаѓа предвид“. Можно е лансирањето да било рутинско, за тестирање на нов систем за оружје или политичка демонстрација.

Ако тестот се одржи, тоа ќе биде последен обид на Путин да го заплаши Западот поради војната во Украина, откако западните земји минатата недела го обвинија дека наредил напади на гасоводот Северен тек.

Белгород е наведен како кандидат за мисија за пренасочување бидејќи има и мини-подморници дизајнирани да вршат напади на подводна инфраструктура. Русија негираше дека стои зад оваа саботажа.

Неодамнешните извештаи проценуваат дека оружјето е способно да носи боева глава од два мегатони – повеќе од 150 пати поголема од моќта на бомбата фрлена на Хирошима во 1945 година и дефинитивно поголема од тактичка нуклеарна боева глава.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.