Нови јавувања за бомби во училиштата низ Србија и Косово и Метохија, евакуирани објекти

Според досегашните информации, неколку училишта низ Србија од областа на училишните управи во Ваљево, Краљево, Белград, Косовска Митровица, Ниш, Пожаревац, Зајечар, Ужице, Јагодина, Чачак, Крушевац, Зрењанин добиле пријави за поставени експлозивни направи, соопшти Министерството за образование.

Според претходно утврдената процедура, објектите се евакуирани, а учениците ќе бидат вратени на настава кога екипите на МУП ќе извршат увид во објектите и кога ќе се утврди дека е безбедно.

Училиштата преку редовни комуникациски канали ги информираат учениците и нивните родители за начинот на организирање на наставата и враќање на директната настава, информираат од Министерството.

Белград, Ваљево, Ниш, Заечар

Според информациите на порталот Вамедиа, дојава за подметнати бомби утринава пристигнале во основните училишта во Ваљево.

Директорите на основните училишта ги информирале класните раководители за новонастанатата состојба, кои потоа со пораки и телефонски повици ги известуваат родителите да не ги праќаат децата на училиште додека не заврши проверката на пријавите, пишува порталот.

По повеќе од еден месец на бројни дојави за пристигнување на бомби на адреси на училишта во Србија, ова е првпат на адресите на училиштата во Ваљево да пристигнуваат информации за бомби.

Истовремено, извор близок до полицијата, Вамедиа, вели дека од утринава во поголем дел од Србија слична е состојбата со пријави за поставени бомби и дека во тек се контрадиверзивни увиди.

Како што пишува порталот Нова.рс, извештаи за бомби стигнале до голем број училишта во областите Јужнобачки и Расински, Белград, но и други градови, поради што некои од нив ги известиле своите родители дека наставата денеска ќе се одржува онлајн.

Корисниците на социјалните мрежи ја потврдија оваа информација, соопштувајќи дека пријавите стигнале и до училиштата, Кикинда, Врбас, Деспотовац.

Како што дознава Данас, утринава пријавите стигнале и до Електротехничкото училиште „Никола Тесла“ и до Математичката гимназија.

Бранко Суботиќ, директор на ЕТСХ „Никола Тесла“, за Данас вели дека мејлот со пораката за сетот експлозивни направи пристигнал рано утрово, пред да пристигнат учениците во училиштето, па преку Google classroom веднаш биле известени дека часовите ќе се одржуваат во утринска смена онлајн.

Суботиќ вели дека се чекаат екипите на МВР да извршат увид во училиштето.

На е-маил адресата на десетина основни и средни училишта во Ниш утрово околу 6.30 часот пристигнало известување дека во тие училишта е поставена бомба, потврдија за Данас од Полициската управа во Ниш.

Дојавата за бомбата пристигнала во основните училишта „Ратко Вукиќевиќ“, „Мирослав Антиќ“, „Учитељ Таса“, „Радоје Домановиќ“…

Учениците не влегоа ниту во училишните згради, а нашите екипи веднаш беа испратени во тие училишта и во тек се контроли за контрадиверзија“, соопшти нишката полиција.

По пријавата, полицијата извршила контрадиверзија во основното училиште „Ѓура Јакшиќ“ во Панчево, а учениците тргнале на училиште.

Пријавите стигнаа и до училиштата во Крушевац, каде денеска нема настава.

Утринава дојава за бомби пристигна во голем број основни училишта низ Тимок. Како што изјавија за Данас од полициската управа Заечар на територијата што ја покриваат, неколку училишта добиле пријави за наводно поставени бомби. Полициски екипи се на терен, а настава во моментов не се одвива.

Канцеларија за Косово и Метохија: извештаи за бомби во сите српски основни училишта во Косово

Канцеларијата за Косово и Метохија утрово соопшти дека сите српски основни училишта во Косово и Метохија синоќа добиле анонимни закани за бомби.

На адресите на 71 училиште во Косово и Метохија се испратени заканувачки мејлови, а ова е првпат електронска пошта со ваква содржина да биде испратена до српските образовни институции во покраината.

Според соопштението, врз основа на упатствата на Министерството за образование на Република Србија, учениците ќе бидат упатени на онлајн настава додека не се проверат наводите за закани, а работата на училиштата во српските заедници сега зависи од тоа колку е ефикасно Косово Полицијата ќе ги претресе сите училишта.

Канцеларијата за Косово и Метохија најостро ги осудува ваквите антицивилизациски дејствија, попречување на работата на училиштата и малтретирање на децата кои ги посетуваат овие образовни институции“, се вели во соопштението на Канцеларијата за Косово и Метохија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.