Новогодишна елка со Нутела

Печењето на совршени празнични печива знае да биде предизвик и авантура, посебно ако го имате вистинскиот рецепт.
Замислете си го мирисот кој ќе се прошири низ дома и аромата која ќе ги привлече сите, од најмлади до најстари, околу кујната.
Оваа новогодишна елка со Нутела е токму таква – вксуна, мека, топла и слатка.
Потребни состојки:
450g брашно
70g шеќер
2 лажички сув квасец
Малку сол
30g стопен путер
180ml стоплено млеко
2 жолчки од јајца (белките сочувајте ги за премачкување)
1 шолја Нутела
Подготовка:
Измешајте го квасецот во ¼ шолја топла вода и оставете да отстои 10 минути.
Во друг сад измешајте го брашното со солта и шеќерот. Додадете го квасецот и мешајте 5-7 минути додека не добиете убаво тесто.
Покријте со пластична фолија и оставете да нарасне на топло место околу 1 час.
Откако ќе го подготвите тестото, постапката за правење новогодишна Нутела елка, погледнете ја во видеото:

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.