НОВО ОРУЖЈЕ ПРИСТИГНУВА ВО УКРАИНА: САД најавија нов голем пакет помош

Американскиот претседател Џо Бајден најави нов пакет со оружје во вредност од 600 милиони долари што ќе и помогне на украинската армија во борбата против Русија, се наведува во меморандумот на Белата куќа испратен до Стејт департментот.

НОВО ОРУЖЈЕ ПРИСТИГНУВА ВО УКРАИНА: САД најавија нов голем пакет помош

Бајден ја одобри помошта користејќи ги неговите претседателски овластувања што му дозволуваат да одобри трансфер на вишокот оружје од американските резерви.

Што ќе има во пакетот?

Во меморандумот не е наведено како ќе се искористат парите, но неколку извори изјавија за Ројтерс дека пакетот се очекува да содржи муниција, вклучително и високомобилни повеќекратни артилериски ракетни системи (HIMARS).

Пакетот ќе содржи и муниција со хаубица, според двајца извори кои сакаа да останат анонимни бидејќи не беа овластени да зборуваат јавно.

Во меморандумот се споменува и дека парите ќе бидат наменети за воено образование и обука. Вашингтон испрати воена помош во вредност од околу 15,1 милијарди долари на владата во Киев од почетокот на руската инвазија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.