Нов земјотрес денеска во Хрватска – тлото се затресе неколку минути после пладне

Нов потрес ја погоди денеска Хрватска, шест минути после пладне.
Епицентарот бил меѓу Петриња и Сисак. Земјотресот бил со јачина од 3,8 степени, пренесува Индекс.хр
Сеизмолошката служба на Хрватска наведува дека епицентарот на потресот бил околу 6 километри југозападно од Петриња, кај Страшник.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.