Нов скок на цените на нафтата

Цените на нафтата на меѓународните пазари се искачи до 109 долари, поради загриженоста за помала испорака од Русија и Либија.
На лондонскиот пазар нафтата се зголеми до 108,71 долар, односно порасна за 1,46 долари во однос на претходното затворање.


Идентично беше и на американскиот пазар каде што цената достигна 104,06 долари, односно 1,5 долари повисока цена.
Цените на двата пазари остро паднаа во вторникот, но сега повторно следи раст и поради санкциите против Русија, а во план е нов пакет за удар врз Русите поради инвазијата во Украина

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.