НОВ ТАЕН ДОКУМЕНТ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН: ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА ИДНИНАТА НА РЕГИОНОТ – СПОМЕНАТИ ЗАСЛУГИ И ФРУСТРАЦИИ

По предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на „Европска политичка заедница“ и идејата на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за „Европската геополитичка заедница“, Австрија направи свој нон-пејпер, предлагајќи постепена европска интеграција на кандидатите и потенцијалните кандидати од Западен Балкан.

Австрија истакнува дека руската агресија против Украина го променила геополитичкото опкружување и дека има негативни последици за стабилноста на Западен Балкан.

Австрија испрати нон-пејпер за дискусија пред Самитот на лидерите на ЕУ и Западен Балкан што ќе се одржи на 23 јуни во Брисел. Треба да размислуваме надвор од постоечкото значење на проширување и соседство и да користиме потенцијали кои досега не сме ги искористиле. На патот кон полноправно членство мораме да создадеме можности за интеграција на овие земји во политичката арена, кои носат конкретни придобивки за земјата и нејзините граѓани – се вели во документот на официјална Виена, објавен од „Albanian Daily News“, кој е во согласност со изјавите на австриските власти.

Австрија истакнува дека руската агресија против Украина го променила геополитичкото опкружување и дека има негативни последици за стабилноста на Западен Балкан.

Ние сакаме и ни требаат земјите од Западен Балкан со нас. Тие се клучни партнери и интегрални членови на европското семејство, затоа треба да го преиспитаме нашиот пристап кон проширувањето и соседската политика. Проширувањето не е само бирократска процедура, туку најмоќниот геостратегиски инструмент – се наведува во документот.

Ова се ставовите на австрискиот канцелар Карл Нечамер и министерот за надворешни работи Александар Шаленберг во неколку наврати од почетокот на украинската криза.

„Процесот предизвика фрустрација“

Австрија во својот документ наведува дека процесот на проширување досега не донел реални резултати и предизвика фрустрации во регионот.

Затоа, Австрија предлага постепена интеграција и заеднички пазар на ЕУ, вклучувајќи слобода на движење на стоки, услуги, укинување на царините за земјоделските производи, но и слобода на движење на работна сила, услуги и капитал.

Процесот на интеграција, според нон-пејперот, би останал заснован на заслуги и секоја земја би се оценувала врз основа на нејзината усогласеност со стандардите и реформите на ЕУ.

Средствата како мотивација

Пристапот до фондовите на ЕУ ќе биде мотивација за реформи и усогласување со политиките на ЕУ, смета официјална Виена.

Документот од Виена предвидува и покана до земјите од Западен Балкан на неформални состаноци на Европскиот совет, додека другите институции на Унијата би имале статус на набљудувач.

Самитот ЕУ-Западен Балкан треба да се одржува еднаш годишно.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.