Нов тренд во миењето на косата: БРАШНОТО ја обновува косата од КОРЕН

Loading...

Можете да ја користите оваа кујнска намирница и за други намени.
Новиот тренд во миењето на косата ги помести границите – покрај многуте кујнски намирници како сода бикарбона или јајца, можете да користите и брашно за негувана и здрава коса.
На овој начин, ќе ја нахраните косата со многу витамини што и недостасуваат за да ја одржат здрава и обновена.
Брашното е добро за косата бидејќи содржи скроб, кој ги топи маснотиите од косата и скалпот.
Витамини, цинк, железо и други хранливи материи ќе ја зајакнат косата, а по миењето со брашно, ќе стане помека.
Сепак, би било добро за овие потреби да избегнувате пченично брашно, што може да ја заслепи вашата коса поради повисокото присуство на глутен. Ако сакате да го испробате овој нов тренд за убавина, користете брашно од ‘рж или брашно од наут.
Како да ја измиете косата со брашно?
Измешајте чаша вода и 4 лажици брашно. Мешајте додека не се формира кремаста паста, и по желба, можете да додадете неколку капки есенцијално масло од лаванда.
Нанесете ја смесата на косата и оставете ја да делува до 10 минути. На крајот, добро исплакнете ја косата и измијте ја со обичен шампон.

loading...
Loading...