НОСИ 24 БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ, МОЌЕН АМЕРИКАНСКИ „ЅВЕР“ штотуку вплови во Медитеранот: Има капацитет да ја уништи руската флота

Американската стратешка нуклеарна подморница USS Rhode Island SSBN 740 од класата Охајо, по посетата на Гибралтар, ја започна својата четиримесечна мисија во Средоземното Море.

Пристигнувањето на оваа подморница во Средоземното Море предизвика големо внимание, бидејќи тоа се случува во светло на актуелната војна во Украина и наводните нуклеарни закани од Русија. Инаку, ова е четврто појавување на стратешки нуклеарни подморници во странство во последната година и е најинтензивно од крајот на Студената војна.

НОСИ 24 БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ, МОЌЕН АМЕРИКАНСКИ „ЅВЕР“ штотуку вплови во Медитеранот: Има капацитет да ја уништи руската флота

Она што ги загрижува руските воени аналитичари за оваа приказна е дека оваа американска стратешка нуклеарна подморница од класата Охајо носи 24 интерконтинентални балистички ракети Trident II со 6-8 нуклеарни боеви глави во секоја ракета, што е вкупно од 144 до 192 нуклеарни боеви глави. Проблемот е секако нивната јачина на боева глава од по 5 килотони.

Она што ги загрижува руските воени аналитичари е дека една таква подморница може да ги уништи сите големи индустриски центри на Урал. Во Москва се стравува и дека оваа подморница може да ја таргетира и Црноморската флота, а донекаде се смета дека ова е предупредување за флотата која има база на Крим.

Инаку, во Средоземното Море се наоѓа и руската нуклеарна јуришна подморница Северодвинск К-560 од класата Јасен, која плови во централниот и источниот Медитеран и претежно се наоѓа јужно од Малта. Неговата сегашна цел е да го следи зголеменото присуство на бродови од 6-та флота во Медитеранот и воените вежби.

Американската морнарица во својот арсенал има 14 стратешки нуклеарни подморници од класата Охајо. Осмата е дел од Пацифичката флота, а шест се дел од Атлантската флота. Првата подморница од класата Охајо USS Ohio SSBN стапи во функција во 1981 година.

Стратешките нуклеарни подморници од класата Охајо имаат должина од 170,9 m, ширина од 12,8 m и површински нацрт од 10,8 m. Нивното поместување на површината е 16.764 тони, а под вода 18.750 тони. Главниот погонски систем се базира на еден нуклеарен реактор PWR S8G со водено ладење.

Ознаката S8G покажува дека се работи за нуклеарен реактор на подморница, 8 припаѓа на осмата генерација, а G е произведен од Џенерал Електрик. Подморницата има две парни турбини од 325 КС (239 kW) како помошен погон.

Движењето на подморницата го обезбедува пропелер со седум сечила. Максималната брзина на пловење на површината е 12 јазли, околу 22 километри на час, а подводната брзина е 20 јазли, односно 37,7 километри на час. Работната длабочина на нуркање е наведена на 240 m. Екипажот се состои од 155 членови, од кои 15 се офицери.

Примарното вооружување на подморниците од класата Охајо се 24 подморнички балистички ракети UGM-133 Trident II D5 поставени во 12 ласнери сместени во два реда. За самоодна подморница има четири торпедо цевки од кои испукува торпеда од 533 mm Мк-68 кои се наоѓаат на страната на подморницата.

Главната задача на нуклеарните подморници од класата Охајо е долгорочна морска патрола и цели за нуклеарно одвраќање. Американските стратешки подморници на отворено море остануваат во просек 77 дена, а потоа имаат 35-дневен одмор во нивната домашна база и ги подготвуваат подморниците за нови патроли. Сите американски стратешки подморници имаат два екипажи, Blue и Gold, кои ротираат за време на патролите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.