НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА ШТО ЧЕКА ДА СЕ СЛУЧИ: Стручна проценка кои држави се загрозени во случај на хаварија во ЗАПОРОЖЈЕ

Девет земји ќе бидат најзагрозени во случај на катастрофа во украинската нуклеарна централа Запорожје, која изминативе денови во неколку наврати беше цел на ракетни напади!

Руските трупи ја зазедоа нуклеарната централа Запорожје во првите денови од инвазијата на Украина, која започна на 24 февруари. Сè уште е екипиран од украински персонал, под надзор на руски војници.

ФАКТИ ЗА НУКЛЕАРНАТА ЦЕНТРАЛА ВО ЗАПОРОЖЈЕ:

Нуклеарна централа Запорожје – Изградбата на првиот реактор започна на 1 април 1980 година – Има шест реактори, секој со моќност од 950 мегавати – Може да снабдува четири милиони домови со електрична енергија – Користи ураниум 235, а системот за ладење на реакторот е вода – Тоа е една од четирите нуклеарни централи во вкупните електрани во Украина
НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА ШТО ЧЕКА ДА СЕ СЛУЧИ: Стручна проценка кои држави се загрозени во случај на хаварија во ЗАПОРОЖЈЕ

Руската страна ја обвинува украинската страна дека во неколку наврати извршила ракетни напади и напади со беспилотни летала на електраната, додека во Киев тврдат дека руски војници распоредиле артилериско оружје околу централата и самите извршуваат минофрлачки напади врз електраната во со цел да се дискредитира Украина. Ситуацијата стана алармантна, за што потврди и предупредувањето на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), која тврди дека нема контакт со електраната, поради што неодамна се одржа итна седница на Советот за безбедност на ОН.

Поранешниот главен инспектор за нуклеарна енергија од периодот на СССР, Владимир Кузњецов, предупредува дека електраната може да биде погодена од ракетен оган и дека најранлив е магацинот во кој се чува потрошеното нуклеарно гориво.

Ова ќе доведе до оштетување на повеќе од еден контејнер. Ова сценарио вклучува ослободување на радијација во околината. Контаминација би се случила не само во областа околу електраната туку и во реката Днепар, која е во близина – вели тој и посочува:

НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА ШТО ЧЕКА ДА СЕ СЛУЧИ: Стручна проценка кои држави се загрозени во случај на хаварија во ЗАПОРОЖЈЕ

Ракетните напади најверојатно ќе доведат до пожар и бог знае само каде ветерот ќе го разнесе радиоактивниот облак. Многу зависи од времето, силата на ветерот и насоката. Доколку се оштетат меѓу 20 и 30 контејнери, девет земји би биле изложени на зголемена радиоактивност. Тоа се Турција, Бугарија, Романија, Словачка, Чешка, Полска, балтичките држави и, се разбира, Украина.

Украина, со поддршка на САД и нивните сојузници, бара демилитаризација на електраната, додека руската страна не сака да се откаже од електраната што може да снабдува електрична енергија на целиот југ и исток на Украина, како и на Крим, кои руските трупи веќе ги освоија и кои се очекува да бидат припоени кон Русија. Најголемата нуклеарна централа во Европа и една од десетте најголеми во светот, таа е дизајнирана така што може да издржи удар на авион на еден од шесте реактори. Затоа има мали шанси да биде предизвикана катастрофа од удар од артилериско оружје. Најголема опасност се заканува во случај на загрозување на системот за ладење на реакторот или складирање на потрошен ураниум.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.