Обновата на Украина ќе чини од 500 до 600 милијарди евра

Повоената обнова на Украина ќе чини отприлика 500 до 600 милијарди евра, изјави заменичката директор на Светската банка – Ана Бјерде, пренесуваат денеска дел од американските медиуми.

„Претходно ние објавивме бројка, пресметана заедно со Европската комисија и владата на Украина, колку пари ќе бидат потребни за обнова на Украина и таа да се приближи до европските стандарди, на пример во енергатска ефикасост. Според состојбата заклучно почетокот на јуни, таа цифра беше 350 милијарди евра“, потсети Бјерде.

Според неа, оттогаш таа бројка значително пораснална, приближувајќи се до сегашната оценка.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.