Објавена првата долгорочна прогноза за зимата: Еве какво време не очекува

Првата долгорочна прогноза за зимата ја објави метеоролошката служба Severe Weather Europe, каде се фокусираа на моделот ECMWF од Европа.

Објавена првата долгорочна прогноза за зимата: Еве какво време не очекува

Овие прогнози даваат просечна слика во текот на трите метеоролошки зимски месеци (декември-јануари-февруари) и ги покажуваат општите временски услови кои преовладуваат. Дури и ако моделите беа 100 проценти прецизни, тоа не значи дека овие временски услови би траеле три месеци по ред. Тоа само сугерира како би можеле да изгледаат временските обрасци најчесто – забележува SWE.

Прогностички модел
Моделот ECMWF често се смета за еден од најсигурните модели за предвидување. Но, ниту една долгорочна/сезонска прогноза не може да се нарече „сигурна“, бидејќи ги разгледуваме само трендовите и како временските обрасци може да се развиваат во долг временски период, забележува SWE.

Според овој модел, просечни температури на воздухот се очекуваат на запад во Европа, со влијание на блиско подрачје со низок притисок. Потопли аномалии се предвидуваат над делови од централна Европа, кои се издигнуваат кон североисток.

Објавена првата долгорочна прогноза за зимата: Еве какво време не очекува

Што се однесува до прогнозата за врнежите, Европа треба да има претежно просечни врнежи за зимата, со некои посува области на североисток. Повеќе врнежи се предвидуваат над Медитеранот.

Што се однесува до прогнозата за снежни врнежи, првенствено потпросечни количества снег се забележани над Европа. На фотографијата подолу е прикажана просечната длабочина на снегот за февруари, кој е последниот месец од зимата.

Просечни температури
Се гледа дека и покрај негативните аномалии над континентот, сепак има мала снежна покривка. Значи, дури и ако прогнозата предвидува помалку снег, тоа не значи дека нема да има.

Severe Weather Europe објави резиме на прогнозите за Европа. Се очекува Европа да има температури повисоки од просечните во поголемиот дел од северните и североисточните делови на континентот и делови од централна Европа. Од друга страна, просечни температури се очекуваат над западните предели.

Ова сугерира дека може да има периоди со повеќе студени фронтови и постудени денови на западот од континентот.

Во централна и западна Европа се очекуваат претежно просечни врнежи. Повеќе врнежи се очекуваат во јужните делови на континентот. Прогнозата за снежни врнежи покажува помалку снежни врнежи над Европа, што не е целосно во согласност со прогнозите за врнежи и температура, заклучуваат метеоролозите од SWE.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.