Објавени се нови сателитски снимки од мостот на Крим, Русите го поправаат

Компанијата Maxar Technologies објави нови сателитски снимки од оштетениот мост на Крим, кој го поврзува полуостровот Крим со Русија, а кој беше припоен кон Русија во 2014 година. На видеата се гледаат поправки на пругата на мостот и на оштетените делови од патот, објасни Максар.

Објавени се нови сателитски снимки од мостот на Крим, Русите го поправаат

„По мостот може да се забележат возила (првенствено автомобили и мали камиони). Во близина, траект превезува камиони преку Керченскиот теснец“, додаваат тие. На снимката се гледаат и товарни камиони кои чекаат на терминалот за траект.

„Во близина, неколку стотици товарни камиони (беа) паркирани северозападно од Крим на напуштен аеродром, чекајќи да бидат префрлени во Русија“, рече Максар, пренесува Индекс.

Да потсетиме, Кримскиот мост беше оштетен во саботата. Рускиот претседател Владимир Путин акцијата ја нарече терористичка, а Украина не презеде одговорност.

Русија објави детална хронологија на нападот на мостот, додека офицерот за вести на украинската воена разузнавачка служба Андриј Јусов ја нарече истрагата бесмислица. Мостот е долг 19 километри, а Путин го отвори во 2018 година.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.