ОВАА ПОЛИТИЧАРКА ИМА НАЈГОЛЕМИ ГРА*И НА БАЛКАНОТ!

Јахиќ во делот „за мене“ на својот Инстаграм профил изјавила дека студира меѓународни финансии на Американскиот универзитет во Босна и Херцеговина.

ОВАА ПОЛИТИЧАРКА ИМА НАЈГОЛЕМИ ГРА*И НА БАЛКАНОТ!

Емина Јахиќ од Тузла, личност на Инстаграм која сега ја следат 230 илјади корисници на таа социјална мрежа, пред 2 години објави дека ќе се кандидира на локалните избори во Босна и Херцеговина.

Тогаш Јахиќ на Инстаграм објави дека ќе се бори за место во градскиот совет на Тузла и дека на изборите ќе учествува како кандидат на партијата Демократски фронт (ДФ), чиј претседател е Жељко Комшиќ. Таа изјави и дека е на 28 место на изборната листа.

„Како млад човек, свесен сум за положбата на младите во денешното општество како и за проблемите со кои се соочуваме секојдневно. Затоа, како претставник на Младинскиот форум на ДФ, фокусот на мојата акција ќе биде подобрување на позицијата на млади луѓе“, напиша тогаш Јахиќ во објава.

ОВАА ПОЛИТИЧАРКА ИМА НАЈГОЛЕМИ ГРА*И НА БАЛКАНОТ!

„Еден од проблемите на кој сакам да се фокусирам, а со кој се соочуваат мнозинството луѓе, е стекнувањето работно искуство како предуслов за понатамошно вработување. Во наредниот период сакам да ги слушнам вашите проблеми и предлози за заеднички да се избориме за вашите права и подобрување на вашата позиција во општеството“, продолжи таа.

„Покрај тоа, ќе работам на подобрување на условите за живот на сите нас во месните заедници кои припаѓаат на градот Тузла и со ваша помош ќе ја направиме нашата Тузла подобро место за живеење“, заклучи таа.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.