Оваа храна може да ви го расипе расположението и да ве направи уморни

Loading...

Експертите предупредуваат дека храната и одредени пијалаци наведени подолу можат да придонесат за замор и слабо расположение.
Алкохол
Мали количини на алкохол се добри, па дури можат да го подобрат вашето расположение. Но, редовната или прекумерната консумација на алкохол може да го расипе расположението и да предизвика мамурлак. Истражувањата покажуваат дека алкохолот предизвикува долгорочни здравствени проблеми. Се препорачува да се пие алкохол еднаш дневно, т.е. по чаша вино или чаша пиво.
Сокови
Сокот содржи едноставни шеќери кои брзо се апсорбираат од телото, што доведува до високо ниво на шеќер во крвта и инертена состојба. Заменувањето на соковите со диетални не е решението затоа што засладувачите, како аспартам, честопати се поврзани со вознемиреност и депресија. Една студија од 2014 година покажа дека постои врска помеѓу шеќерните пијалаци и депресијата кај постарите возрасни лица. Водата и чајот се подобра алтернатива.


Кофеин
Ограничете ги пијалаците како чај и кафе и заменете ги со пијалаци без кофеин. Кофеинираните пијалаци предизвикуваат ослободување на допамин и серотонин во мозокот. Ова е во ред сè додека е во мали дози, бидејќи предозирањето може да доведе до раздразливост, агитација и вознемиреност. Се препорачува да не пиете повеќе од четири шолји кафе на ден.
Торти и колачи
Тие се полни со состојки што го влошуваат расположението, како што е шеќерот, кој брзо се распаѓа во гликоза и може да предизвика ненадеен пораст и пад на шеќерот во крвта. Добрата вест е дека намалувањето на внесот на слатки може брзо да донесе добри резултати на расположението. Обидете се да ја намалите количината на шеќер со тоа што ќе престанете да јадете колачи, торти или пијалаци со шеќер неколку дена и ќе забележите како се чувствувате подобро.


Помфрит
Помфритот е полн со заситени масти, рафинирани јаглени хидрати и вишок сол. Значи, тој е, всушност, рецепт за енергетски зголемувања што водат кон лошо расположение и исцрпеност. Бавно ослободување или сложени јаглени хидрати како што се цели зрна, кафеав ориз и кинoa го зголемуваат нивото на гликоза во крвта побавно и се идеална замена за помфрит.
Преработена храна
Без разлика дали станува збор за чипсови или пица, готова преработена храна може да предизвика страшни промени во расположението. Таа содржи големи количини рафинирани шеќери, заситени масти и конзерванси. Тие предизвикуваат пад на енергијата проследено со замор и намалена мотивација. Но, тоа не значи дека никогаш не треба да ги јадете. Се препорачува да се стремите кон здрава исхрана, но вие можете слободно да „згрешите“ тука и таму.
Спакувана салама
Протеинот е составен дел од здравата исхрана, но некои протеини се подобри од другите. Салами и сувомеснати производи во пакувањето се богати со конзерванси и адитиви кои „апсорбираат енергија“ и предизвикуваат промени во расположението и надуеност. Алтернативите како посно месо, живина, риба, јајца и грав се поздрави замени.
Тие се богати со протеини и можат да го подобрат вашето расположение. Ни требаат протеини за многу различни процеси во организмот, вклучително и производство на невротрансмитери како серотонин што дава добро чувство. Затоа, обидете се да додадете протеини во сите ваши оброци за да го балансирате нивото на шеќер во крвта.

loading...