ОВА Е ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА ЗА СМРТТА НА ДИНО ДВОРНИК, МИСТЕРИЈАТА конечно е РЕШЕНА!

Пред 14 години јавноста беше шокирана од веста за смртта на Дино Дворник. Познат како „кралот на фанкот“, сплитскиот музичар е запаметен по неговите хитови кои се популарни и денес.

Тажна е приказната на крајот:

…вистинската причина за душевната болка на Дино била смртта на неговиот татко Борис Дворник, кој починал само шест месеци порано. Смртта на Борис го скрши Дино.
ОВА Е ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА ЗА СМРТТА НА ДИНО ДВОРНИК, МИСТЕРИЈАТА конечно е РЕШЕНА!

На 44-годишна возраст почина хрватскиот крал на фанкот, легендарниот Дино Дворник. Оваа вест како гром ја погоди хрватската јавност, но најлошо поминало за неговото семејство, сопругата Данијела и ќерката Ела.

Веднаш почнаа приказните дека Дино наводно починал од предозирање, но Даниела тврдела дека Дино не се дрогирал со години. Тоа го потврдиле и обдукциските наоди, кои покажале дека тој починал во сон од мешавината на апчиња што ги земал.

Dino Dvornik – Tebi Pripadam

Починал од мешавина од тие апчиња, кои ги пиел неколку дена пред смртта. Пиел апчиња за спиење, средства за смирување, лекови против болки, антидепресиви, а повремено и метадонска терапија. Според лекарот, неговото тело било во исклучително добра состојба и сите органи му биле здрави. Хемискиот состав на тие апчиња предизвикал респираторни компликации и тој починал во сон. Нешто слично се случи и со Хит Леџер, австралиски актер, кој исто така се предозирал со лекови за смирување – изјавила тогаш Даниела.

Дино отсекогаш бил психички нестабилен. Имаше проблем со депресија и беше склон кон зависности. Тој исто така сакаше внимание, а кога јавноста и колегите почнаа да го забораваат, тој психички потона.

Мојот син почина тажен, несреќен и депресивен – изјавила неговата мајка Дијана по смртта на Дино. Таа тврдеше дека колегите на Дино го игнорирале во последните десет години од неговиот живот, не сакајќи да соработуваат со него, пишува Прва.

Но, вистинската причина за душевната болка на Дино била смртта на неговиот татко Борис Дворник, кој починал само шест месеци порано. Смртта на Борис го скрши Дино.

Дино зад себе остави хитови кои и денес се играат по клубовите. Неговата музика го означи крајот на осумдесеттите и почетокот на деведесеттите, кога Дино беше најголемата ѕвезда.

Во музиката има музички генијалци и музички идиоти. Не мислам за себе како за гениј, туку за човек кој го работи она што го сака и сака публиката да ја сака неговата музика. Кога сум во студио, 100 проценти сум посветен на музиката и не ми е гајле што мислат другите за мојата музика, важно е да се чувствувам добро додека ја слушам затоа што ако е добро за мене, мора да биде добро за мојата публика. На крајот на краиштата, јас ја презентирам таа музика. Ако не го разберат денес, ќе го разберат за 100 години – рекол еднаш хрватскиот крал на фанкот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.