Ова е единствениот рецепт за руска салата: Русите ја подготвуваат на малку поразличен начин од нас

Loading...

Денеска ќе ви го претставиме традиционалниот и оригинален рецепт за руска салата.
Традиционалниот рецепт за руска салата е малку поразличен од оној на кој што сме навикнале да го приготвуваме.
Еве како таа се подготвува во Русија:
Исечкајте 150 грама шунка, 200 грама телешко месо и 100 грама пилешко месо (варено, печено или пржено).
Сварете пет компири, 4 моркови, 1 мала главица карфиол и едно јајце, па исечкајте ги на ситни парчиња.


Излупете 4 мали кисели краставички, па исечјате ги на најситни парчиња.
Додадете 250 грама конзервиран грашок и исечкан магдонос. Помешајте ги со месото, посолете и ставете бибер.
Домашниот мајонез додадете го во целата смеса додека непрекинато мешате.
Ставете ја салатата во сад и уживајте во нејзиниот вкус.
Пријатно јадење!

loading...