Ова е идеалното време за оброк во секое време од денот: Еве како да ослабнете!

Loading...

Здравата и урамнотежена исхрана не е доволна за добра линија, исто така е важно и времето кога јадеме, забележуваат нутриционистите.
„Многумина не се ни свесни за грешките што ги прават. Некои јадат кога се гладни, па дури и кога не се, но храната им е пред очи, а некои се прашуваат како не губат телесната тежина ако имаат само еден оброк дневно. Секој од трите оброци треба да се зема во одредено време, особено ако сакаме да ја одржиме телесната тежина. Идеалниот интервал помеѓу оброците е три и пол до четири часа“ – пишува списанието „Нутришн“.
Појадок до 10
Би било идеално да појадувате околу половина час по будењето. Ако не сте навикнати, важно е да појадувате до 10 часот наутро и првиот оброк да е богат со протеини.


Не занемарувајте ја течноста
Покрај намалената исхрана, важен е и внесот на течности. Околу 250 мл чај за детоксикација (зелен, коприва, краставица, свила од пченка, бреза), едно исцедено овошје во литар вода, како и литар обична вода е идеален внес на течности во текот на еден ден. Се разбира, ова исто така зависи од состојбата на организмот, бидејќи премногу вода не е добро за телото.
Ручек до 16
Според нутриционистите, вистинското време за ручек е околу 1 часот. Обидете се да направите пауза од четири часа помеѓу појадокот и ручекот или ручајте до 16 часот.
Вечера до 22
Времето кога треба да го имате последниот оброк во денот е седум навечер и не подоцна од 22 часот. Важно е да поминат најмалку три часа помеѓу вечерата и спиењето. Ако одите во кревет веднаш по вечерата, нема веднаш да заспиете, и ризикувате да имате киселини и гадење.

loading...
Loading...