Ова е идеално време да започнете диета

Loading...

Дали има многу промени во вашиот живот во моментов? Тоа не мора да биде лошо. Иако животот на многу луѓе во моментот е обележан со стрес, сепак е добро време да се фокусирате на вашето здравје.
Всушност, поважно е од кога било да практикувате урамнотежена исхрана и вежбање. Ваквите здрави навики не само што го зајакнуваат вашиот имунолошки систем, но исто така ви помагаат да одржувате здрава тежина и да останете во добра физичка форма. Меѓу другото, Центрите за контрола и спречување на болести предупредуваат дека лицата со сериозна дебелина имаат значително поголем ризик од компликации доколку се заразат со коронавирусот.
Затоа издвоивме неколку причини зошто сега е идеално време да ја промените вашата исхрана или да започнете диета:


Совршенството е во втор план
Целиот свет се фокусира исклучиво на напредокот, а не на совршенството, така што луѓето повеќе сакаат да посегнат кон алтернатива. Затоа, не мора да бидете премногу строги со себе и да одложувате промена на исхраната за моментот кога сè ќе биде „совршено“.
На пример, ако немате свежо сезонско овошје и зеленчук, замрзнатото овошје и зеленчук може да бидат исто толку здрави. Конзервирана грав и мешунки може да се користи како извор на протеини или јаглени хидрати. Постојат безброј идеи и добри алтернативи.
Имате повеќе време да подготвите здрави оброци
Многу луѓе го заменија одењето на работа со работа од дома, а една од предностите на таквата работа е фактот дека не мора да нарачувате храна, ниту ќе бидете во искушение да купите вкусно пециво или колач со кафе во локалното кафуле. Сето ова може да се замени со здрави оброци подготвени дома.
Покрај тоа, многу готвачи, професионални и аматерски, покажуваат трикови на социјалните медиуми за тоа како да подготвите брзи и лесни оброци. Нека бидат ваша инспирација да бидете креативни со состојките што ги имате дома.


Не се дружите со други луѓе многу
Иако веројатно ви недостасува вообичаената доза на социјализација, постои една предност на поминување помалку време со пријателите – помалку ќе уживате во храна и пиење.
Преголемата консумација на алкохол може да ја наруши шемата за спиење, зголемувајќи ги шансите да донесувате лоши одлуки за јадење следниот ден. Покрај тоа, претерувањето со алкохол, исто така, може да го зголеми ризикот од разни болести и дебелина.
Имате повеќе време да уживате на свеж воздух
Неодамнешните истражувања покажаа дека излегувањето надвор само на 20 минути помага во намалување на хормоните на стрес, што пак може да ви помогне да донесете подобри одлуки поврзани со вашата диета.

loading...