ОВА Е ЛИСТАТА НА УНИШТЕНИ ЦЕЛИ ВО РУСКИОТ РАКЕТЕН НАПАД НА УКРАИНА: Погодени термоцентрали и дистрибутивни постројки!

Четвртиот жесток ракетен напад на Москва, кој започна со крстосувачки ракети во денес околу 13:00 часот по московско време, целосно го парализираше енергетскиот сектор на Украина. Практично целата земја остана во мрак, а исклучувањата се постојана состојба.

До 16:00 часот по московско време, ракетите H-101 лансирани од стратешки бомбардери гаѓаа елементи на украинската енергетска инфраструктура.

ОВА Е ЛИСТАТА НА УНИШТЕНИ ЦЕЛИ ВО РУСКИОТ РАКЕТЕН НАПАД НА УКРАИНА: Погодени термоцентрали и дистрибутивни постројки!

Киев

10 експлозии Во рускиот напад беа погодени термоцентралите ТЕТ-5 во Видубиќи и ТЕТ-6, кои веќе беа цел на напад во октомври. Во левиот брег на градот започна прекините на струјата, водоснабдувањето беше целосно изгубено, а метрото престана да работи.

Николаев

Експлозии во градот, градот е без струја. Локалните власти пријавија проблеми во јужноукраинската СИ и итно исклучување на единиците, што индиректно укажува на уништување на 750 kV (киловолтна) трафостаница.

Одеса

Експлозии во округот Бељава, прекини на струја во целиот регион.

Днепропетровск

Ракетни напади во околината на градот и во Криви Рих, проблеми со струјата во регионот.

Запорожје

Експлозии во близина на Волњанск, каде што се наоѓа трафостаницата Запорожје-750. Прекин на струја во областа.

Кировоград

Удар на браната во Светловодск.

Виница

Нападот на ТЕ Ладижинск, кој претходно беше цел на руски удари.

Моќта беше изгубена и во регионите Лавов, Ривне и Волинија во западна Украина, како и во Харков, Суми, Житомир, Полтава и Чернихив. Почнаа долготрајни итни прекини на струја низ целата земја.

Влијанието на денешниот напад го покажува кумулативниот ефект од претходните руски напади, при што секој последователен ракетен напад предизвикува поголемо намалување на отпорноста на енергетскиот систем на Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.